czwartek, 14 maja 2020

Jerzyki

Warto chronić jerzyki

Swift, Jerzyk, Ptak, Jerzyki, Upierzenie

W maju kończą się przyloty ptaków. Jako jeden z ostatnich powraca jerzyk – jest to nieomylny znak, że wiosna bezsprzecznie objęła panowanie nad przyrodą. Część ptaków odbyła już toki i wysiaduje jaja, część ptaków karmi już pisklęta. Należy pamiętać, że ptakom należy się w tym czasie cisza i spokój, wystraszone mogą opuścić gniazdo i potomstwo, w następstwie czego lęg nie przetrwa.

Jerzyk zwyczajny budki legowe dla ptak+¦w MKW Pracownia

Jerzyk zwyczajny (Apus apus) to niewielki ptak, na pierwszy rzut oka przypominający jaskółkę. Wystarczy się jednak chwilę przyjrzeć aby dobrze rozpoznać ten gatunek. Jego ciało jest pokryte czarnymi piórami, a na podgardlu białoszarymi (niewidoczne w locie). Jerzyki posiadają bardzo długie, sierpowato wygięte skrzydła o rozpiętości ponad 40 cm, przy długości ciała wynoszącej tylko 18 cm.

Jerzyk to wdzięczny i pożyteczny ptak. Nie jest to uciążliwy gatunek i w dodatku pożyteczny - zjada komary i inne dokuczliwe owady. To niezwykły ptak - żadne żywe stworzenie na Ziemi nie lata tak szybko i sprawnie jak on.

Jerzyk większą część życia spędza w powietrzu. Jego najdłuższy czas w powietrzu bez lądowania to aż 3 lata!
Naukowcy ze Szwedzkiego Instytutu Ornitologicznego potwierdzili, że jerzyki alpejskie mogą latać nieprzerwanie przez co najmniej 200 dni!. Informacje te zebrali dzięki mini rejestratorom, które założyli ptakom w niedługim czasie po ich wykluciu się z jaj. To jeden z niewielu momentów, kiedy jerzyki dotykają gruntu.
Większą część życia jerzyk spędza w powietrzu, gdzie pije krople deszczu, odżywia się, odbywa gody i zbiera materiał na gniazdo.
Ląduje jedynie by zbudować gniazdo i wykarmić pisklęta.
Jerzyk zdobywa pokarm wyłącznie w locie łowiąc owady m.in. drobne chrząszcze, muchy, komary, bąki, małe motyle oraz pająki.
Jerzyki uważa się za najszybciej latające ptaki, szczególnie bijące rekordy w przelotach długodystansowych.
A jak śpią jerzyki? Też w powietrzu!
Urządzają sobie krótkie drzemki, zwisając w powietrzu pod wiatr, na wysokości nawet 3 tysięcy metrów.
W Polsce jerzyk to średnio liczny ptak lęgowy, coraz częściej spotykany w miastach. 

Jerzyki są też rekordzistami  w innych kategoriach wśród ptaków:
Najkrótszy dziób –10 mm
Najkrótsze nogi –10 mm

Ptaki te pierwotnie gnieździły się w szczelinach skalnych oraz w dziuplach wysokich drzew. Obecnie praktycznie cała populacja zamieszkuje osiedla ludzkie, gdzie gnieździ się na budynkach
Upodobanie jerzyków do gniazdowania w otworach budynków przyczyniło się do drastycznego spadku liczebności tych ptaków w ostatnich latach. Doszło do tego za sprawą przeprowadzanych remontów budynków (ociepleń), pozbawiając ptaki dostępu do schronień, a nawet zamykając żywe ptaki i ich potomstwo wewnątrz ocieplanych ścian. Na malejącej liczebności jerzyków tracą także mieszkańcy osiedli, ponieważ ptaki te zjadają ogromne ilości uciążliwych owadów latających takich jak muchy, komary czy meszki. Obliczono, że w momencie karmienia młodych, para jerzyków łapie dziennie nawet 20 tysięcy owadów, a trzeba pamiętać że ptaki te żyją zawsze w dużych koloniach i polują grupowo.


6 tygodni z życia jerzyków rok 2016:

Rok 2020:

Tutaj możecie posłuchać głosu jerzyka:





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz