Krajobraz Polski – palcem po mapie.
Często zapominamy o pięknych krajobrazach naszego kraju. Różnorodność naturalna Polski jest bogata.
Piaszczyste tereny w Polsce możemy zobaczyć w Słowińskim Parku Narodowym znanym przede wszystkim z wydmowego pasa mierzei z unikatowymi w Europie wydmami ruchomymi oraz na obszarach Pustyni Błędowskiej, która położona jest na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej.
Pustynia Błędowska nazywana jest “polską Saharą”, a jej krajobraz jest naprawdę unikatowy.
Nazwa Pustynia Błędowska nie oznacza jednak pustyni w sensie typowo geograficznym, a służy podkreśleniu wyjątkowości terenu i krajobrazu, którego nie spotkamy w żadnym innym zakątku Polski.
Oficjalnie powstanie Pustyni Błędowskiej datowane jest na XIII w, gdy rozwijające się górnictwo srebra i hutnictwo, potrzebowało ogromnych ilości drewna. Zapewniono je za pomocą masowych wycinek, które odkryły nagromadzone piaski. Tak powstała ogromna Pustynia Błędowska
Zdjęcie satelitarne
Ale to wersja oficjalna, jednak w legendzie powstanie Pustyni Błędowskiej wyglądało bowiem zupełnie inaczej :)
Wszem i wobec wiadome jest, że Pan Twardowski dla naziemskiej rozkoszy i bogactw wszelakich pakt z diabłem zawarł. I w dokumencie tym Twardowski swą duszę oddał w zamian za posługi diabelskie. Jednym z życzeń czarnoksiężnika było, aby czart wszelkie bogactwa ziemskie Olkuskiej zebrał i koło Miasteczka złożył. Młody czart sprawnie z zadaniem się uporał, przysypał piaskiem zebrane skarby, aby przed ludzką chciwością je ochronić.
Okoliczni mieszkańcy sposobem jakimś dowiedzieli się o majątku pod ziemią ukrytym, poczęli kopalnie zakładać i drogocenny kruszec spod ziemi wydobywać. Oj nie spodobało się to panu podziemia. Tym bardziej, że im głębiej kopali, tym bliżej bram piekielnych się znajdowali, bardzo hałasowali i srebro z których diabły swe kotły wytapiały podkradali.
Początkowo czart chciał zniechęcić ludzi do dalszej eksploatacji, zsyłając na kopalnie powodzie
i pożary. Pewnie górnicy myśleli różnie o zdarzeniach nękających ich w pracy, lecz wydobycie trwało nadal, wciąż pogłębiali chodniki. Czart wykazał się bystrością i wymyślił on diabelski plan.
i pożary. Pewnie górnicy myśleli różnie o zdarzeniach nękających ich w pracy, lecz wydobycie trwało nadal, wciąż pogłębiali chodniki. Czart wykazał się bystrością i wymyślił on diabelski plan.
Zabrał więc młody czart wór ogromny i nad Bałtyk z nim się udał. Tam po brzegi piaskiem go wypełnił, aby nim kopalnie olkuskie zasypać. Droga powrotna była długa i ciężka. Gdy był już niemal u celu, zawadził worem o wieżę jednego z kościołów. Cały piach rozsypał mu się po okolicy
i w ten sposób utworzył Pustynię Błędowską.
i w ten sposób utworzył Pustynię Błędowską.
Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym
Ruchome wydmy są położone na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Na mierzei łebskiej między morzem, a jeziorem Łebsko. Pod wpływem wiatru przemieszczający się piasek powoduje, że wydmy „wędrują” na wschód z prędkością kilku metrów rocznie, zasypując napotkane lasy. Największa obszar wydmowy w okolicach Łeby ma obszar ok. 500 hektarów i stale się powiększa zasypując jezioro Łebsko. Na szlaku turystycznym została udostępniona Wydma Łącka, której wysokość obecnie ocenia się na ok 30 metrów. Po wdrapaniu się na szczyt wydmy możemy zobaczyć prawdziwie pustynny krajobraz, ale także widać tu ogrom jeziora Łebsko jak i błękit Morza Bałtyckiego.
Zdjęcie satelitarne
Strona internetowa Słowińskiego Parku Narodowego:
https://slowinskipn.pl/pl/wydmy.html
Zapraszamy również do obejrzenia filmów:
https://www.youtube.com/watch?v=fTAKRwHG09I – Wędrówki z mapą krajobrazy Polski
https://www.youtube.com/watch?v=RnxPLJXD17Q - Krajobrazy Polski – Przyroda klasa II
https://www.youtube.com/watch?v=bl0v3sRN1eA – Przyroda dla dzieci 6
Źródło : Internet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz