środa, 29 kwietnia 2020

Polska - stolice



Gniezno – pierwsza stolica Polski.
Pierwszym władcą był Mieszko I.
Za jego panowania Polska przyjęła chrzest. Najważniejszym zabytkiem jest katedra gnieźnieńska, w której  znajdują się tzw. Drzwi Gnieźnieńskie z płaskorzeźbami przedstawiające sceny z życia św. Wojciecha.

Wielkopolska mój region – odpowiedzi do karty pracy cz. 3 ...



GnieznoPołożone na wzgórzach otoczone jest malowniczymi jeziorami. Liczy 1200 lat. Gniezno było głównym grodem państwa Polskiego.

Wzgórze Lecha (Gniezno) - dyskusje na Garnek.pl


Wzgórze Lecha
Zabytki Gniezna




    Katedra św. Wojciecha


 Kraków - druga stolica Polski. W Krakowie powstał pierwszy w Polsce uniwersytet – Akademia Krakowska. Na Wzgórzu Wawelskim znajduje się katedra z grobami królów Polskich. Na wieży katedry zawieszony jest największy w Polsce dzwon, zwany ZYGMUNTEM.Herb Krakowa – Wikipedia, wolna encyklopedia



Kraków – Gród na lewym brzegu Wisły z zamkiem na pagórku Wawel ( wys. 228 m) został założony przez Księcia Kraka ( ok. 700 lat ) i nazywany do dziś.     

               

Na Wawelu powstało Centrum Multimedialne dla turystów - Kraków ...


Kraków był przez prawie 600 lat stolicą Polski.
W Krakowie mieszkali najwięksi Polscy królowie : Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło
 i Władysław Stary. Ich grobowce znajdują się w Katedrze na Wawelu.


WARSZAWA

OBECNA   STOLICA

POLSKI




 
Warszawa  -  Stolica i największe miasto Polski.
Warszawa leży w środkowym biegu  Wisły jednym słowem nad Wisłą na  Nizinie Środkowo mazowieckiej w odległości około 350 km od  Karpat i Morza Bałtyckiego Jest jedyną w Europie stolicą leżącą w bezpośrednim sąsiedztwie parku narodowego – Kampinoski Park Narodowy.
Dokładnie  18 marca 1596 roku, Zygmunt III Waza zdecydował, że stolicę przeniesie z Krakowa do Warszawy. Główną przyczyną przeniesienia stolicy był pożar Wawelu, który miał miejsce w 1595 roku. Król Zygmunt III Waza szukał lepszej lokalizacji. Wybrał Warszawę, w której wówczas mieszkało 6 tys. osób. 


Jak Warszawa nie stała się stolicą Polski, a stała się stolicą ...






Herb Warszawy

ZABYTKI WARSZAWY



                     
PAŁAC KULTURY I NAUKI (PKiN, poprzednio Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina) – znajduje się w centrum Warszawy na placu Defilad. Wzniesiony jako „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Pałac jest najwyższym budynkiem w Polsce. Razem ze wspornikiem antenowym, będącym integralną częścią iglicy, ma wysokość 237 metrów


Pałac na wodzie- Łazienki Królewski



W 1764 r. Stanisław August, szukając miejsca na swą letnią królewską rezydencję, zakupił Łaźnię wraz z Ujazdowem. Za sprawą architektów - pochodzącego z Włoch Domenico Merliniego i urodzonego w Dreźnie Jana Chrystiana Kamsetzera - król przekształcił barokowy pawilon Łaźni w klasycystyczny Pałac na Wyspie. Wzorowany na włoskich rozwiązaniach, jak Villa Borghese, Villa Albani, Villa Medici czy Villa Ludovisi, Pałac na Wyspie miał symbolizować marzenie króla o państwie idealnym, nowoczesnym i suwerennym


ZAMEK KRÓLEWSKI



ZAMEK KRÓLEWSKI Charakterystyczna budowla na Starym Mieście była dawniej siedzibą królów Polski i miejscem obrad sejmu. Dziś w jej wnętrzach znajdują się ekspozycje muzealne. Obiekt jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przed wiekami był rezydencją królów Polski i miejscem obrad sejmu. Jego początki datuje się na XIV wiek, w XVI i XVII wieku był rozbudowywany. W czasie II wojny światowej został doszczętnie zniszczony. Udało się go odbudować w dużej mierze dzięki składkom Polaków z kraju i z zagranicy. Odtworzono apartamenty zgodnie z funkcją, jaką pełniły, wmontowano ocalałe fragmenty malowideł ściennych, sztukaterii. Z wnętrza pałacu udało się uratować cenne obrazy. Dzisiaj zamek pełni funkcję muzeum, centrum kulturalnego i edukacyjnego. Prezentowane wystawy stałe to: galeria malarstwa Lanckorońskich i wystawa kobierców wschodnich. Oprócz tego odbywają się wystawy czasowe, poświęcone głównie sztuce malarskiej.


BARBAKAN Warszawski


BARBAKAN Warszawski barbakan powstał w połowie XVI wieku. Usytuowany był w pasie warszawskich murów obronnych na przejściu ze Starego do Nowego Miasta. Projekt barbakanu wykonał Jan Baptysta Wenecjanin. Barbakan nie spełniał jednak ważniejszych funkcji obronnych. Jedyny raz brał udział w obronie miasta przed najazdem Szwedów w 1656 roku. Podczas II wojny światowej barbakan został całkowicie zniszczony. Odbudowano go jednak i dzięki temu można podziwiać go do dziś. Rekonstrukcji dokonywano na podstawie XII- wiecznych rycin.




BELWEDER w Warszawie (pałac Belwe- derski) – pałac w Śródmieściu, w Parku Łazienkowskim, przy Trakcie Króle- wskim, klasycystyczny, wzniesiony w latach 1819–1822 według projektu Jakuba Kubickiego w miejscu ba- rokowego pałacu projektu Jakuba Fontany.
Obecnie  siedziba  Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.



Zadanie dla chętnych:
Wyobraź sobie, że jesteś przewodnikiem po Warszawie, jakie zabytki, pomniki lub ciekawe miejsca zaprezentował być innej osobie.
Napisz, narysuj lub wykonaj prezentacje.

Powodzenia.

Źródło: Internet.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz