piątek, 3 kwietnia 2020

Palma wielkanocna




Palma wielkanocna

Palmy mają bogatą symbolikę. Oznaczają mękę Jezusa, ale jednocześnie Jego zmartwychwstanie, triumf i chwałę. Uznaje się je także za symbol nieśmiertelności duszy ludzkiej. Tradycja ludowa nadała im własne znaczenie związane z corocznym odradzaniem się roślin – symbolizują one siły witalne i życie.

Palmy wielkanocne bardzo często wytwarzane są z gałązek wierzby i ozdabiane witkami sitowia, które zazwyczaj barwi się na różne kolory. Przystraja je się także kwiatami, wstążkami, papierem, bibułą, wełną. Do takiej kompozycji można dodać gałązki bukszpanu, borówek, jałowca, wrzosu i wielu innych roślin. Możliwości jest wiele, a końcowe efekty przeważnie wzbudzają zachwyt.

Po procesji zabiera się je do domu i odstawia na półkę, gdzie czekają one na wykorzystanie w następnym roku. Dawniej miały one o wiele więcej zastosowań. 
Wykorzystywano je do różnych zabiegów mających na celu ochronę rodziny i domu. Wierzenia ludowe przypisywały im wiele nadprzyrodzonych właściwości. Miały one chronić uprawy i gospodarstwa domowe przed wszelkimi klęskami, chorobami czy nieszczęściami, jakie mogły na nie spaść. Stanowiły tym samym ochronę przed ogniem, gradobiciem, powodziami. W czasie burzy wystawiane były w oknie, aby chronić przed uderzeniem pioruna. Traktowana były również jako ochrona przed złymi siłami i czarami. Wierzono, że odpędzają uroki. Palmy zasuszano, aby przynosiły one rodzinie szczęście i zdrowie przez cały rok.

Zjedzenie palmy – a przynajmniej jej części – miało zapewnić zdrowie, dlatego wykorzystywano je w lecznictwie. W większości wypadków zjadano bazie – połykano je w całości albo ucierano i w takiej postaci podawano choremu. Miały one być szczególnie skuteczne w walce z bólem głowy czy chorobami gardła. Wierzono, że dodawanie ich do naparu z ziół miało moc uzdrawiania.

Wykorzystywano je również w leczeniu zwierząt hodowlanych – przynajmniej jedna z bazi była dla nich przeznaczona. Uderzenie palmą wielkanocna także miało zagwarantować zdrowie, dlatego nie dziwił widok dzieci czy młodzieży, którzy się nimi delikatnie uderzali. Podobnie zapewniano zdrowie bydłu. Podczas pierwszego w roku wypędzania zwierząt na pastwisko każde z nich uderzano palmą. Włożenie części palmy w glebę miało zapewnić urodzaj i dorodne plony. Zdrowie, dostatek, wolność od chorób, klęsk, zła i nieszczęść – to wszystko miała zapewnić poświęcona palma wielkanocna.


Może samodzielnie wykonasz palmę wykorzystując materiały, które masz w domu? Podpowiadamy jak zrobić kwiatki do palemki, np. z papieru toaletowego. Gdy użyjesz flamastrów możesz zmienić białe kwiatki w kolorowe. Spróbuj uruchomić wyobraźnię!




Możecie też wykonać palemkę z kolorowych kartek.

Potrzebujecie:
- blok kolorowy, kolorowe kartki, kolorowe gazety
- patyczek do szaszłyków, prosty patyk
- nożyczki
- dziurkacz
- wstążki, mulina, grube sznurki
- taśma klejąca



 Krok 1. Odcinamy grube paski z kartek papieru.


 Krok 2. Składamy pasek papieru na 3 części, bez zaginania boków i wykonujemy dziurki.



Krok 3. Kartki z wykonanymi dziurkami nakładamy na patyk.Co kilka kartek przewiązujemy wstążką.


Krok 4. Odcinamy cienkie paseczki z kartek papieru. 


Krok 5. Cienkie paseczki przyklejamy do palmy na samej górze za pomocą taśmy klejącej.


 Krok 6. Wszystkie elementy podsuwamy do góry. Na dole można przymocować większą kokardkę. 


Gotowe :)

Jeśli będziesz mieć możliwość prześlij zdjęcie swojej palmy. Umieścimy je na blogu!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz