Bociany to ptaki, które zna chyba każdy. Są one uznawane za klasyczny zwiastun nadejścia wiosny. Bociany na dachu domostwa to przede wszystkim pomyślność oraz szczęście pod wieloma względami :)
Bocian biały buduje gniazdo ze słomy, z gałęzi, łajna, szmat i papierów. Może mieć ono nawet dwa metry średnicy, gdyż każdego roku bocian powracający z Afryki łata gniazdo i tym samym je powiększa. Ich gniazda powstają najczęściej na wiejskich terenach, blisko terenów rolniczych.
Stojący bocian biały mierzy około 80 cm. Masa ciała dorosłego ptaka wynosi od 2,7 do 4,5 kg, a rozpiętość skrzydeł dochodzi do 2 m.
Bocian biały jest mięsożerny, żywi się szczególnie
płazami, gryzoniami, ssakami owadożernymi (np. krety), dużymi owadami (np. szarańczaki, chrząszcze), rybami, dżdżownicami, a czasami gadami czy pisklętami lub jajami ptaków.
Bociany zależą do dosyć „małomównych” ptaków. Klekot jest najbardziej znanym głosem, który z siebie wydają. Dorosłym bocianom zdarza się syczeć, jednak jest to dźwięk bardzo cichy i dlatego słabo słyszalny dla człowieka.
Pisklęta wydają z siebie znacznie więcej dźwięków, głownie do komunikacji z rodzicami. Jest to pisk, syczenie, a nawet coś przypominającego mruczenie kota. Nie porozumiewają się za pomocą klekotu, gdyż ich dzioby twardnieją dopiero z biegiem czasu i są wówczas po prostu zbyt miękkie.
Średnia długość życia bociana wynosi od 8 do 9 lat. Istnieją jednak rekordziści, którym udało się przeżyć nawet trzydzieści lat.
Swoje gniazda zakładają w pobliżu siedzib ludzkich budując je na drzewach, budynkach gospodarczych, a w ostatnich latach coraz częściej na czynnych słupach trakcji energetycznych
Z zimowiska powracają ptaki w ostatnich dniach marca lub w kwietniu. Tuż po przylocie poprawiają swoje stare gniazda lub przystępują do budowy nowych. Pierwsze jaja składają na ogół w drugiej połowie kwietnia. W gnieździe znajduje się najczęściej od 3 do 6 jaj, które są wysiadywane na zmianę przez obydwa ptaki. Inkubacja trwa 33-34 dni, a po 60-65 dniach młode bociany opuszczają gniazda.
Warto zatem obserwować bocianie pary. Poniżej znajdują się linki do kamerek rejestrujących życie bocianów w gniazdach.
Na tej stronie internetowej znajduje się dużo więcej linków do kamerek z bocianich gniazd w Polsce i na świecie:
http://www.bocianyonline.pl/
Miłego oglądania :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz