środa, 18 marca 2020

Pierwszy dzień wiosny



Lubisz śpiewać? – zaśpiewaj
Lubisz słuchać? – posłuchaj
Lubisz oglądać?- popatrz


Labirynt
Pokoloruj labirynt zgodnie z instrukcją lub samodzielnie narysuj labirynt z oznakami wiosny.


Możesz też wykonać bociana :)
Jeśli nie masz łyżeczki plastikowej, możesz  na kartce odrysować łyżeczkę od herbaty, druciki kreatywne zastąpić paskami białego papieru pokolorowanymi na czerwono.
Link do strony gdzie znajdziesz sposób wykonania bociana:

Pierwszy dzień wiosny przypada na 21 marca. Wtedy rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Jednak pierwszy dzień wiosny astronomicznej zaczyna się zawsze od równonocy wiosennej - dzień wcześniej niż wiosna kalendarzowa, czyli 20 marca.
Pierwszy dzień wiosny kojarzy nam się z topieniem Marzanny. To chyba jeden z najpowszechniejszych zwyczajów związanych z witaniem wiosny. Marzanna jest znana w Polsce od wieków, to bogini słowiańska, która była symbolem zimy. Marzanna jako kukła jest symbolem odchodzącej zimy, która kiedyś bardzo dawała się ludziom we znaki. Silne mrozy, zamiecie śnieżne, zaspy uniemożliwiające przemieszczanie bardzo dokuczały ludziom. Nic więc dziwnego, że pragnęli jak najszybszego powrotu ciepłych, słonecznych dni. Marzannę wykonywano ze słomy oraz kolorowych ścinków materiału i bibuły. Gdy nadchodził 21 marca barwne pochody wędrowały z Marzanną nad rzekę i przy śpiewie i rymowankach, np.:
”Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno,
w wodę Cię wrzucamy, bo wiosnę witamy”
wrzucano ją do wody. Wody rzeki miały ją donieść do morza i tam miała zginąć w morskich głębinach. Wierzono też, że wypędzenie zimy zapewni urodzaj na najbliższe miesiące. Dziś zwyczaj ma charakter jedynie symboliczny.

 Znalezione obrazy dla zapytania: marzanna   Znalezione obrazy dla zapytania: marzanna   Znalezione obrazy dla zapytania: marzanna


Marzanna
Samodzielnie  na karcie do kodowania zaprojektuj Marzannę. Kartę do kodowania możesz wykonać samodzielnie na kartce w kratkę

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz